Kurz tvůrčího psaní

Kurzy tvůrčího psaní

Od středy 28. února 2018 pro Vás připravujeme nové kurzy  – kurzy tvůrčího psaní s  Ingrid Artezz, mladou autorkou a absolventkou Literární akademie Josefa Škvoreckého.

Její prvotina  Mozaikaizen vzbudila nadšení mezi literární kritikou.

Moderní a nebojácný přístup mladé autorky ke hře se slovy dalo vzniknout sbírce „poezie“, která vtipně reflektuje v různých textových útvarech současný elektronický svět, životní styly, sociální sítě a mezilidské vztahy.

Popis

Na semináři jsou vítáni všichni, kdo si rádi hrají a chtěli by si vyzkoušet kreativní texty a naučit se základy tvůrčího psaní, ať už mají zkušenost s psaním či úplné začátečníky. Budeme se věnovat kombinaci teorie a praxe.

Úvodem si povíme něco málo o současných trendech mezi různými kurzy TP (Nekuda, Fischerová, Borkovec, Šrámková, Špaček, Denemarková, Goldflam nebo Dědeček) a zkratkou prostřelíme společně ze všech zlatý střed. Nevyhneme se ovšem ani základním prvkům vyprávění: tvorbě figury, dialogu a situace. Nebo řemeslnému tréninku metafory či personifikace. Kdo vydrží, napíše si pomocí těchto dílků v druhé části roku svůj vlastní příběh od začátku až do konce. Samozřejmě si povíme také o zápletce, a proč se klasický příběh neobejde bez drama (můžeme rozebrat i díla, která vynikající estetickou čistotou bez této potřeby – např. modernisté, ovšem i tam se něco děje.) Když čas dovolí, ukážeme si, jak funguje monolog (Vhodný zejména pro interpretaci na divadle, kde se nejvíce pozná, zda se text povedl či nikoli.) a dialog.

Zabrousíme do žánrové (potažmo druhové) krajiny (detektivka, román, povídka, atd.) a naťukneme si jednotlivá témata v meziprostoru i času. Jaké styly nebo délky dramatičnosti a napětí fungovaly Balzacovi, Hessovi nebo Kafkovi či Böllovi? Co vše psaní ovlivňuje a proč se vyplatí si s textem hrát, potažmo mít čas krátit? Rozdíly mezi grafomanií a hranicí vypravěčského talentu? Redundance, fikce i syntéza. Ukázky klasiků a tipů, triků pro vlastní rozvoj a růst.

REGISTRACE

Pro účast v kurzu se bude potřeba zaregistrovat.  Kurz bude zahájen 28.února 2018 a bude probíhat každou druhou středu, vždy od 16:00 hod.

VÍCE INFORMACÍ O KURZU

Pokud máte o účast v kurzu předběžný zájem  napište nám, nebo se zaregistrujte u administrativní pracovnice v Komunitním centru a my Vás budeme včas kontaktovat.

 

Ilustrační foto: PIXABAX.COM

Kurz tvůrčího psaní